top of page
חיפוש

איך ללמד ילדים צעירים שחמט

עודכן: 30 בנוב׳ 2020

יש הרבה סטיגמות סביב משחק השחמט – שהוא משחק שרק "אנשים חכמים" יכולים לשחק, שהוא משעמם ומסובך ועוד, אבל אנחנו בשחמטק כאן כדי להפריך את הדעות הקדומות הללו! שינינו את המשחק והפכנו אותו לצבעוני, מהנה ומרגש!


אתם אולי שואלים את עצמכם - האם ניתן בכלל ללמד שחמט לילדים צעירים? ללמד ילד צעיר איך לשחק שחמט זה כמובן אפשרי, אך יש לעשות זאת בקפידה. משחק השחמט מרתק, מגוון ותורם רבות להתפתחות החשיבה, אך אם מלמדים אותו בצורה לא נכונה - הילד עשוי להירתע מהמשחק וזה וחבל! לכן, אל תמהרו!אז מאיפה כדאי להתחיל?


נקודה טובה להתחלה היא לשחק במשחקי "טרום-שחמט" עם ילדיכם - כלומר לשחק במשחקונים קטנים שעושים שימוש רק בחלק מהכלים על הלוח, כך שילדכם יוכלו להבין את האסטרטגיות הקשורות לכל כלי בנפרד.


להלן דוגמאות לכמה משחקונים שתוכלו לשחק עם ילדכם:


1. משחק הזיכרון

ההתחלה. ראשית סדר את לוח השחמט לעמדת ההתחלה של כלל הכלים, ואז תן לילדך לעצום עיניים בזמן שאתה משנה את המיקום של כלים מסוימים או מוריד אותם לגמרי מהלוח. לאחר מכן תאמר לילדך לפקוח את עיניו ולנסות למצוא את הכלי החסר או לסדר מחדש את הכלים במיקומם המקורי והנכון. ברגע שילדכם ילמד את עמדות ההתחלה, תוכלו להתחיל לשחק איתו במשחק ללא כללים - כל שחקן בתורו משחק על פי כללים דמיוניים שתוכלו להחליטם יחד. לאט לאט, ועל ידי פתירת חידות באפליקציית שחמטק, ילדכם יתחילו לשחק במשחק אמיתי!2. משחק הרגלי


ראשית מקמו על הלוח רק את הרגלים משני הצבעים בעמדת המוצא שלהם במשחק בשתי שורות – לבנים בשורה 2, שחורים – בשורה 7. כל שחקן מתקדם בתורו (הלבנים מתחילים ראשונים), ומטרת המשחק היא להיות הראשון שמגיע עם אחד מהרגלים שלו לצד השני של הלוח. משחק שבו רק הרגלים נמצאים על הלוח אמור ללמד את הילד שאמנם הרגלים עשויים להיות כלי חלש וקטן כשהם עומדים לבדם, אך יחד הם כוח שאי אפשר להתעלם ממנו! כאשר הרגלים מגנים זה על זה, קשה מאוד לנצח אותם.3. משחק הזאב והכבשים


על מנת לשחק במשחק, ראשית עליכם לספר לילדכם את הסיפור של הזאב והכבשים: “היה היו פעם 8 כבשים (השתמשו ברגלים הלבנים, העמידו אותם בשורה מס' 2 על הלוח). יום אחד, אמא שלהם (המלכה) אמרה לכבשים שהיא הולכת לחנות לקנות קצת חלב, אבל לפני שעזבה היא הזהירה את הכבשים הקטנות לא לצאת החוצה בשום מצב ולא לפתוח את הדלת לאף אחד! אף על פי כך, כאשר הזאב הרשע (הצריח השחור, אשר יש להעמיד במשבצת ד8) דפק על הדלת ועיוות את קולו כדי להישמע כמו המלכה, הכבשים הקטנות פתחו את הדלת. הזאב נכנס הביתה מיד והחל להכניס את הכבשים לשק שלו. הכבשים החלו לברוח ולקרוא לאמא שלהם. אם רק אחד הכבשים יכול היה להגיע לחנות בצד השני, ולקרוא לאמא, כולם היו ניצלים! אם הזאב יצליח לתפוס את כל הכבשים לפני שהאחד יגיע לצד השני, הוא היה מנצח".


הזאב נע ראשון, זז על הלוח כמו הצריח ומנסה לאכול את הכבשים. הכבשים זזות קדימה כמו רגלי ויכולות לאכול את הזאב באלכסון.


ילדים לומדים תמיד טוב יותר כאשר החומר נלמד להם באמצעות סיפורי אגדות צבעוניים. המשחק של הזאב והכבשים יעזור לכם ללמד את ילדכם את תנועת הכלים וגם יפתח את החשיבה האסטרטגית שלהם.4. משחק הקצינים-בלבד


הציבו בשורה הראשונה (הלבנים) והאחרונה (השחורים) על לוח השחמט את כל הכלים פרט לרגלים, ושחקו שחמט עם ילדכם באמצעות שורת "הקצינים" (רץ, פרש, צריחים, מלכים ומלכות) בלבד. מטרת המשחק היא להיות הראשון לאכול את כל הכלים (ה"קצינים") של היריב. במשחק זה לכלים אין ערכים או משמעויות שונות זה מזה, כלומר גם אם היריב שלך אוכל את המלך שלך, המשחק לא נגמר, ותוכל להמשיך לשחק! כשילדים צעירים לומדים לשחק שחמט, הם שוכחים לפעמים להשתמש בכלי הקצינים ובסופו של דבר משחקים רק עם הרגלים מכיוון שהם "הראשונים בתור". באמצעות משחק הקצינים-בלבד, ילדים מתרגלים להשתמש בכל אחד מהכלים האחרים ולומדים את המהלכים והאסטרטגיות השונות שלהם מבלי שהרגלים "מפריעים" להם.
התחילו לשחק במשחקונים אלה עם ילדכם ומהר מאוד הם ישחקו בשחמט כמו מקצוענים! כנסו לפורטל שחמטק וגלו סרטוני הדרכה, תרגילים באפליקציה, דפי עבודה ועוד!

www.portal.shahmatec.co.il2,972 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page